انواع عایق رطوبتی

انواع عایق رطوبتی

یکی از مسائلی که زمینه فرسوده‌ شدن بنا را مهیا می‌کند، رطوبت است. رطوبت ممکن است ناشی از عوامل متعددی باشد. تنها کاری که می‌توان برای جلوگیری فرسودگی ناشی از رطوبت انجام داد، اجرای عایق رطوبتی روی محل‌های مورد نیاز است. انتخاب عایق رطوبتی از بین انواع عایق رطوبتی موجود به عوامل متعددی بستگی دارد. از گذشته تا کنون از انواع عایق رطوبتی برای این کار استفاده شده است. برخی از این روش‌ها امروزه کاملا منسوخ شده‌اند. روش‌هایی که امروزه برای عایق‌کاری بنا در برابر رطوبت استفاده می‌شود، روش‌های مطمئنی هستند که کارایی خود را در این زمنیه به اثبات رسانده‌اند.

انواع عایق رطوبتی - بهترین ایزوگام دلیجان - صدف گستر دلیجان

تفاوت عایق های رطوبتی با یکدیگر

در بازار ایران انواع عایق رطوبتی وجود دارد. انتخاب عایق‌ رطوبتی با توجه به تفاوت عایق‌ها از یکدیگر انجام می‌شود. گرچه عایق‌های رطوبتی در هدف تولید مشابه‌اند، اما در جزئیات با هم متفاوت‌اند. از جمله تفاوت‌های عایق‌‌های رطوبتی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • عمر مفید عایق: عمر مفید هر عایق ممکن است نسبت به عایقی دیگر متفاوت باشد.
 • تعمیر و تجدید عایق: هر عایق ممکن است با توجه به نحوه اجرای عایق رطوبتی و نگهداری آن، در بازه‌های زمانی خاصی نیاز به تعمیر یا تجدید پیدا کند. این بازه زمانی در عایق‌های مختلف متفاوت است.
 • حفاظت از محیط زیست: برخی از عایق‌های رطوبتی نسبت به محیط زیست مهربانند. یعنی تولید آنها و اجرای عایق رطوبتی به محیط زیست ضربه کمتری وارد می‌کند.
 • هزینه خرید و اجرای عایق: هزینه خرید و اجرای هر عایق نسبت به عایق دیگر متفاوت است. بررسی و مقایسه خرید و پیاده‌سازی عایق‌ها باید با توجه به عمر مفید آنها انجام شود.
 • شرایط آب و هوایی مکان پیاده سازی: کارایی عایق در انواع شرایط آب و هوایی ممکن است متفاوت باشد و برای مناطق آب و هوایی خاص یک عایق رطوبتی از سایر عایق‌های رطوبت عملکرد بیشتر و بهتری داشته باشد.

مدلهی مختلف عایق رطوبتی

از انواع عایق‌ که امرزوه مورد استفاده قرار می‌گیرند می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • عایق قیرگونی
 • عایق پیش‌ساخته ایزوگام
 • عایق پلیمری

برای این که بتوانید انتخاب عایق رطوبتی را با اطلاعات بیشتری انجام دهید کمی شما را با جزئیات این عایق‌ها بیشتر آشنا می‌کنیم.

عایق رطوبتی قیرگونی

قیرگونی یک عایقی است که در موارد زیر می‌توان از آن استفاده کرد:

 • عایق کاری کف سرویس بهداشتی
 • عایق کاری پشت‌بام‌ها
 • عایق کاری آشپزخانه
 • عایق‌کاری پای ستون‌های فلزی
 • عایق کاری‌ و لکه‌گیری‌های جزئی

برای اجرای عایق رطوبتی قیرگونی، از دو متریال اصلی قیر و گونی استفاده می‌شود. برای فضاهای داخلی ساختمان باید عملیات عایق کاری را تا دولایه انجام داد. اما برای فضاهای بیرونی، عملیات باید تا سه الی 4 لایه تکرار شود. هر چه لایه‌های قیر و گونی بیشتر باشد، عایق بهتر عمل خواهد کرد و در شرایط جوی مختلف دچار ترک نخواهد شد. برای صرفه‌جویی در هزینه‌ها می‌توان برای قسمت‌هایی از خانه که روی آن یک لایه محافظ قرار می‌گیرد از قیرگونی استفاده کرد. مثل کف آشپزخانه یا سرویس بهداشتی.

مزایا:

مواد اولیه مورد نیاز برای اجرای قیرگونی قابل دسترس‌اند و اجرای آن نیاز به تخصص خاصی ندارد. هزینه اولیه آن مناسب‌تر از دیگر انواع عایق رطوبتی است.

معایب:

پایین بودن ایمنی کار و وجود خطر در اجرای عایق رطوبتی قیرگونی، امکان آسیب دیدن سطح قیرگونی شده، پوسیدگی پس از گذشت زمان و امکان شکست سطح از جمله معایبی هستند که ممکن است ما را در انتخاب عایق رطوبتی قیرگونی مردد کند.

عایق رطوبتی پیش‌ساخته ایزوگام

ایزوگام یک عایق پیش ساخته است که امروزه بیشتر از سایر موارد در صنعت ساختمان‌سازی و عایق‌کاری کردن ساختمان استفاده می‌شود. ایزوگام در کارخانه ایزوگام و بوسیله مواد اولیه قیر و پلی استر تولید  می‌شود. کیفیت مواد اولیه در کیفیت نهایی ایزوگام تاثیر زیادی دارد. اگر ایزوگام طبق استانداردهای ملی تولید شود، یک عایق رطوبتی مناسب تلقی می‌شود و ساختمان را در دوره‌ای 15 ساله نسبت به رطوبت ایمن خواهد کرد.

مزایا:

عایق رطوبتی ایزوگام یک عایق سبک است و هر متر مربع آن به طور استاندارد 4 کیلوگرم وزن دارد. اگر طبق استاندارد ساخته شود از دمای منفی 40 تا مثبت 130 درجه را تحمل می‌کند و دچار شکستگی یا پوسته پوسته شدن نمی‌شود. انعطاف آن بالاست و می‌توان به آسانی و به سرعت آن را اجرا کرد.

معایب:

بازه زمانی اجرای عایق رطوبتی ایزوگام همراه با محدودیت‌هایی است و باید در فصل گرم و خشک سال انجام شود. عمر مفید ایزوگام 15 سال است و بعد از آن باید نسبت به تعمیر یا تجدید ایزوگام اقدام شود. هزینه اولیه اجرای این عایق نسبت به عایق قیرگونی بالاتر است.

نوع ساده ایزوگام پیش‌ساخته نسبت به اشعه خورشید مقاوم نیست. اما ایزوگام‌های فویل‌دار تا 85 درصد نور خورشید را برمی‌گردانند.

عایق رطوبتی نانو پلیمری

عایق رطوبتی پلیمری نوعی دیگر از انواع عایق رطوبتی است که برای جلوگیری از نفوذ رطوبت به داخل ساختمان استفاده می‌شود. نام دیگر این عایق، ایزوپل پوششی پلیمری است. عایق پلیمری دو نوع است:

 • عایق رطوبتی بر پایه آب
 • عایق رطوبتی بر پایه حلال

نانوپلیمر لایه اضافه‌ای به سطح عایق‌کاری شده اضافه نمی‌کند و بنا را در برابر اشعه uv نیز حفظ خواهد کرد. این عایق رطوبتی نیز مزایا و معایبی دارد که در زیر به آن اشاره کرده‌ایم.

مزایا:

این عایق رطوبتی نفوذناپذیر است. چسبندگی بالایی دارد و روی هر سطحی قابل اجرا است. در دمای منفی 40 تا مثبت130 درجه مقاوم است. بعد از اجرا کاملا یک‌دست و صاف است و هیچ درزی در کار وجود نخواهد داشت. می‌توان از نوع عایق پلیمری رنگی برای نمای ساختمان یا داخل استخر و حوض استفاده کرد. نیازی نیست سطح اجرای کار حتما خشک باشد.

معایب:

این عایق نسبت به ایزوگام دلیجان هزینه بالاتری دارد.

مهم نیست انتخاب عایق رطوبتی شما چیست. انواع عایق‌ رطوبتی که به آنها اشاره کردیم، می‌توانند ساختمان شما را نسبت به رطوبت حفظ کنند. البته در صورتی که از مواد اولیه باکیفیت ساخته شده باشند و اجرای عایق رطوبتی با دقت و اصول انجام شود. قبل از انتخاب عایق رطوبتی خود، به هزینه خرید، هزینه اجرا و عمر عایق توجه ویژه داشته باشید و با توجه به شرایط یک انتخاب عالی از بین انواع عایق رطوبتی داشته باشید.

اجرای انواع عایق باید توسط متخصصین انجام شود و به زمان و شرایط اجرا توجه شود. به این نکته توجه داشته باشید که هر عایقی باید در دوره مشخصی که متخصصین تشخیص می‌دهند، تعمیر یا تجدید شود.

شما میتوانید از طریق لینک های ذیل مشخصات ایزوگام های صادراتی در شرکت صدف گستر دلیجان  را ببینید  و با ما در تماس باشید.

با تشمر از توجه و همراهی شما سروران گرامی

نویسنده: متین مومنی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *